Wymiana osobowa z Republiką Austrii

Awatar użytkownika
Manager
Posty: 252
Studiuję: Geodezja
Lokalizacja: Polska

Tomy666, czwartek 13 paź 2011, 20:53

Zaproszenie do zgłaszania tematów na wymianę osobową w latach 2012-2013 do protokołu wykonawczego z Republiką Austrii

poniedziałek, 10 października 2011

Zgodnie Umową między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Austrii o Współpracy kulturalnej i naukowej, zawartą w Wiedniu w dniu 14 czerwca 1972 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz austriackie Federalne Ministerstwo Nauki i Badań Naukowych zapraszają do podejmowania współpracy w ramach Programu Wykonawczego na lata 2012-2013.
Program obejmuje projekty badawcze, uzgodnione między polskimi i austriackimi zespołami badawczymi. Projekty są wspierane finansowo przez obie Strony, zgodnie z regulacjami finansowymi obowiązującymi w danym kraju, w zależności od dokonanej oceny.
UWAGA: W Polsce projekty finansowane są bądź ze środków przekazywanych jednostkom, prowadzącym badania naukowe, na finansowanie działalności statutowej, z uwzględnieniem międzynarodowej współpracy naukowej wynikającej z umów międzyrządowych, bądź z innych środków własnych (zgodnie z art. 18, ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki - Dz. U. z 2010 r. Nr 96, poz. 615, z 2011 Nr 84, poz. 455). MNiSW nie przekazuje bezpośrednio dodatkowych środków finansowych na realizację projektów przyjętych do realizacji w ramach programu wykonawczego.
O środki na same badania można ubiegać się następnie w ramach strumienia finansowania koordynowanego przez Narodowe Centrum Nauki – projekty międzynarodowe niewspółfinansowane.
PROCEDURA
Zgłoszone tematy są oceniane niezależnie w Polsce i w Austrii zgodnie z procedurą każdej ze Stron. Ostateczny wybór tematów przeznaczonych do finansowania w kolejnych dwóch latach zostanie dokonany podczas spotkania polsko-austriackiej Grupy Roboczej ds. współpracy naukowo-technicznej na początku 2012 r. Rozpatrywane będą tylko tematy zgłoszone równolegle w Polsce i w Austrii. Projekty niespełniające tych wymagań nie są przedkładane do rozpatrzenia podczas posiedzenia wspólnej Grupy Roboczej.
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie tematu do wspólnego polsko-austriackiego programu jest przedstawienie przedsięwzięcia naukowego, w którym będą uczestniczyć naukowcy z obu krajów. Finansowanie prowadzonych badań musi być zagwarantowane z innych źródeł.
Po przyjęciu tematu do programu polsko-austriackiego możliwe jest złożenie do Narodowego Centrum Nauki i Rozwoju, przez polskiego koordynatora, wniosku na projekt międzynarodowy niewspółfinansowany. Wniosek ten może obejmować okres nie dłuższy niż czas trwania projektu przyjętego do programu wykonawczego. Przy składaniu takiego wniosku do Narodowego Centrum Nauki należy powołać się na Protokół z posiedzenia Polsko-Austriackiej Grupy Roboczej ds. współpracy naukowo-technicznej.
Priorytetowe dziedziny badań: bez ograniczeń
Termin składania wniosków: do 30 listopada 2011 roku.
Okres trwania projektu: od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 roku.
Zasady finansowania projektów: koszty podróży do partnera pokrywa strona wysyłająca, a koszty pobytu gości strona przyjmująca.
A) Finansowanie projektów w Austrii: stawki dla polskich naukowców przyjeżdżających do Austrii
1. przy krótkich pobytach do 10 dni 73 euro/dzień (w tym koszty zakwaterowania);
2. przy dłuższych pobytach do 3 miesięcy:
  • dla naukowców w wieku ponad 35 lat: - 1200 euro/ miesiąc (w tym koszty zakwaterowania);
  • dla absolwentów szkół wyższych od 30 do 35 lat - 1040 euro/ miesiąc (w tym koszty zakwaterowania);
  • dla studentów i absolwentów szkół wyższych w wieku do 30 lat - 940 euro/ miesiąc (w tym koszty zakwaterowania).
Po stronie austriackiej jeden projekt może być dofinansowany w ciągu roku kwotą do 3500 euro. Polsko-Austriacka Grupa Robocza może dokonać skrócenia wnioskowanego okresu wymiany osobowej.
B) Finansowanie projektów w Polsce: z przyznanej przez MNiSW dotacji na działalność statutową oraz innych środków własnych.
Formularze: w Polsce formularz wniosku dostępny jest na stronie internetowej MNiSW w części poświęconej współpracy z zagranicą.
Zgłoszenie tematu do programu wykonawczego do umowy międzyrządowej należy przesłać w dwóch egzemplarzach na podany adres w MNiSW; należy pamiętać o takim przedstawieniu podejmowanego przedsięwzięcia naukowego, aby możliwe było jego zaopiniowanie.
Partner austriacki składa odpowiedni wniosek na formularzu z OeAD (Österreichischer Austauschdienst) pod poniżej podany adres w Wiedniu.
W składanym wniosku zaleca się uwzględnić następujące elementy:
  • wartość dodatkową projektu wynikającą ze współpracy (efekt synergii);
  • udział kobiet w projekcie (b. ważne wymaganie w austriackiej części projektu);
  • udział młodych pracowników nauki w wieku do 35 lat;
  • możliwości dalszej współpracy międzynarodowej (zwłaszcza w Programach Ramowych UE).
W pierwszej kolejności wspierane będą projekty z udziałem nowych partnerów.
Przyjęcie wybranych projektów na lata 2012 - 2013 odbędzie się podczas posiedzenia polsko-austriackiej Grupy Roboczej na początku 2012 roku.
Sprawozdawczość: raport końcowy: należy złożyć w ciągu trzech miesięcy po zakończeniu projektu (najpóźniej do końca marca 2014 r.)
ADRESY KONTAKTOWE:
w Polsce
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Departament Instrumentów Polityki Naukowej
dr Jan Calak
ul. Wspólna 1/3; 00-529 Warszawa
Tel. +48 22 529 22 21
Fax +48 22 529 24 81
e-mail: [url=mailto:jan.calak@nauka.gov.pl]jan.calak@nauka.gov.pl[/url]
strona internetowa: http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo/ws ... a/austria/
w Austrii
ÖAD- Büro für Akademische Kooperation und Mobilität
Programm „WTZ Ö-Pl."
Alserstraße 4/1/15/6+7, A-1090 Wien,
Tel. +43 1 4277-28101
Fax +43 1 4277-9281
e-mail: [url=mailto:info@oead.at]info@oead.at[/url]
strona internetowa: http://www.oead.at/wtz__
Uniwersytet Rolniczy Kraków

Wróć do „Forum Ogólne Uniwersytetu Rolniczego”